Історія Пластової Оселі Новий Сокіл 1950-2010
Новий Сокіл - це назва що збуджує радісні і сильні почування не тільки у тих, які придбали, удержували й розбудовували цю пластову таборову посілість й у тих, які провели там радісні й будуючі дні пластового таборування, але й у тих, що їм дорога пластова дійсність повязана з минулим.
З приїздом пластунів до США виникла потреба продовжувати виховну працю і з тим - потреба пластової оселі, де могли б таборувати пластуни. В 1950 р. члени Бафалівської станиці, Начальний Пластун Сірий Лев і пл. сен. Маріян Борачок знайшли запущену 25-акрову фарму без жодних вигод, але підхожу для таборування.
Для придбання фондів на закуп оселі створено комітет пластунів сеньйорів в такому складі: Северин Левицький, Богданна Салабан, Маріян Борачок, Олександер Бережницький і Богдан Пашковський. В короткому часі закуплено фарму 29 квітня 1951 р. за $2500.
До купівлі фарми прилучилися також станиці Рочестер і Клівленд. Додатково Начальний Пластун Сірий Лев подарував оселі свою прилеглу посілість і закуплено малу леваду, що разом дало 40 акрів землі.
В червні 1951 р. відбуто перше Свято Весни, на запущеній фармі - без питної води, без жодних забудувань, світла чи доріг. Доводилося носити воду ведрами, варити на триніжках. Вже в липні (6/31/51 - 7/15/51) відбулися табори всіх уладів в числі 76 учасників з участю станиць Баффало, Клівленд і Рочестер. Комендантами були пл. сен. Малина Дзюба і пл. сен. Володимир Приймак. Табір тривав 2 тижні, а оплата виносила $20.
Посвячення оселі відбулося 19 серпня 1951 р. з великою участю пластунів та приятелів Пласту. Названо оселю „Новий Сокіл”. Як колись „Сокіл” у горах Карпатах був символом пластового вишколу, так сьогодні „Новий Сокіл” став символом пластової зарадности, жертвенности і продовження традиції пластування. Новий Сокіл - це перша пластова оселя яка повстала на терені ЗСА, стала гордістю у розвитку життя пластового руху в діяспорі, і дала почин до дальшого зростання і придбання інших пластових осель.
Добровільною і тяжкою працею пластунів станиць Баффало, Рочестер, Клівленд і Сиракюз, як також приятелів Пласту створено добре загосподарену пластову оселю. На Новому Соколі зведено ряд будинків і влаштовано гарний, великий басейн, проєктований інж. О. Криницьким. Першим майстром, будівничим був п. Ярослав Гулик, котрий збудував перший курінь, капличку і альтану. Згодом з’явилися: обширна їдальня проєкту й будови пл. сен. Маріяна Стасюка, ватран в їдальні збудований п. Василем Бурдою, вигідний підвал проєктований пл. сен. Орестом Іскалом, та численні технічні і гіґієнічні споруди потрібні до ведення добрих пластових таборів. Новий Сокіл став обжитим і приємним.
Зчасом забуваються осяги одиниць, одначе виринає образ згромадженої пластової молоді, новацтва і юнацтва, вишколеного в національно-патріотичних традиціях і практичному пластовому знанні. Такий вишкіл називаємо „виховна-пластова школа.” З року в рік збільшувалося число учасників таборів. Наскільки вдається підрахувати, число таборовиків Нового Сокола за 60 років сягає понад 7500 осіб. Таборували на Новому Соколі не тільки пластуни з Баффало, Клівленд, Рочестер, Сиракюз, Чікаґо, а й з усіх закутин Америки, Канади і України.
Давніше на оселі відбувалися пластові наради Головної Пластової Булави, крайового пластового проводу, реферату новацтва й юнацтва, новацькі та юнацькі вишколи виховників. Також відбували з’їзди й свої наради курені УСП і УПС. Крім виховно-вишкільних таборів, Новий Сокіл також влаштовував спеціялізаційні табори, як кінний, водної безпеки, ґольфістів та інші.
В теперішних часах округа нашої оселі дуже розширилася, і тепер включає також станиці Чікаґо, Детройт, Виппані, та інші, які підтримують Новий Сокіл добровільною працею в підготовці та переведенні пластових таборів.
Оселею управляли пл. сен. Маріян Борачок, проф. Осип Залеський - член Пластприяту, пл. сен. Олександер Бережницький, пл. сен. Володимир Приймак, пл. сен. Леонід Бачинський, пл. сен. Богдан Пашковський, пл. сен. Маріян Стасюк, пл. сен. Юрій Пашковський, ст. пл. Тарас Тютюник. Під сучасну пору обов’язки голови оселі Нового Соколу виконує пл. сен. Маріян Стасюк.
Виховними референтами пластових таборів були пл. сен. Володимир Приймак, пл. сен. Оксана Бережницька, пл. сен. Ніза Коцик Мандзій, пл. сен. Ярослав Пришляк, пл. сен. Богданна Долішна, ст. пл. Євген Лой, останно ст. пл. Данило Бутенко. Від 2004 року ст. пл. Дарія Ганкевич виконує обов’язки адміністратора таборів.
Упродовж свого існування, Новий Сокіл зазнав багато змін та росту. Однак були й втрати. Внаслідок вандалізму були ушкоджені та частинно спалені: перший адміністрацийний будинок, новацький курінь, і капличка. Зусиллям пластунів та приятелів Нового Соколу їх направлено і відбудовано. В 2006 році збудовано новий просторий курінь новачок за проєктом архітекта Володимира Бутенка зі Сиракюз. Здійсненням цього проєкту зайнялися: Андрій Чучула, Тарас Попович і Тарас Тютюник, при допоможі старших пластунів і приятелів оселі.
Оселя Новий Сокіл вповні виправдала своє завдання, ставши вихідним місцем де виховувався новий люд в любові і вірності Богові й Україні.
Джерела:
- "Новий Сокіл - перша пластова оселя в США" - пл. сен. Ліда Стасюк
- "Історія Пластової Оселі Новий Сокіл 1950 - 2000 р." - пластуни сеньйори Богдан Пашковський, Ярослав Пришляк, Марта Стасюк, і Маріян Стасюк
До 65-ліття оселі Новий Сокіл
“Новий Сокіл” – за висловом відвідуючих гостей – це прекрасна і своєрідна закутина. Дехто порівняв його до Манявського Скиту. Це порівнання, набуть, найбільш підхоже. Зараз за вартовою будкою,
брамою і мостиком зміняється цілковито його картина. На малій площі праворуч і вліво видніють два дерев’яні будинки, їх перерізує потік з містком.
Криниця накрита дашком та з дерев’яним помостиком, а в тіні дерев стоїть ряд великих столів. Праворуч розтягнеться вид на смерековий ліс та прекрасну – заквітчану у ромени і пахуче цвіття -поляну, обведену високими смереками. На цій поляні, приперта до розлогих дубів, пишається чепурно новозбудована палатка новачок...
Ярослав Пришляк: Новий Сокіл | 100 кроків — історичний пластовий блог: http://100krokiv.info/2015/07/ya-pryshlyak-novyj-sokil/
Якось так вже сталося, що цього року пощастило нам з Любомиром Шимківом та Оленкою Боднарук помандрувати до Америки на юнацький табір за програмою «Україна поруч». Багато літаків, багато пересадок і як на диво літак запізнюється на декілька годин до аеропорту Баффало, де нас мали зустріти , бо ніхто ж не очікував, що він запізниться. І тут проявилася відразу пластова «смикалка», Оленка вдягає пластову футболку та просто ходить кругами по аеропорту, не пройшло і 10 хвилин, як її помітили пластунка Ксеня Козак, яка і завезла нас на табір.
Перш за все не можна не оцінити територію оселі Нового Соколу. Окреме приміщення для адміністрації табору (про неї згодом), територія з будиночками-бараками для новацтва, територія для юнацького табору, повноцінна кухня на якій готували «пані з кухні» з великим приміщенням їдальні та великий басейн. Відразу між нами почалися розмови чому такого табору немає в Україні. Познайомились зі старшиною табору, поселилися в модернізовані намети (намети стоять на дерев’яних піддонах, щоб не замокали під час дощу), та й почали знайомитися з місцевими правилами і таборовими традиціями. Десь так почалося наше таборування в США на оселі Новий Сокіл...
Пластова банка | Літнє таборування українців на пластовій оселі Новий Сокіл, США: http://plastovabanka.org.ua/?p=14754